Hoppa till sidans innehåll

Slutspel Wilson Junior Tour 2017

19 OKT 2017 16:37
En härlig tennishelg i Växjö på Ready Play TC och Södra Cilmate Arena 13-15/10. 48 spelare samlades och gjorde upp om årets RM- WJT slutspel. Mycket underhållande och bra tennis presterades av alla deltagare i årets slutspel.
  • Uppdaterad: 19 OKT 2017 16:47

Under helgen 13-15/10 spelades slutspelet i Wilson Junior Tour 2017. I följande klasser arrangerades det slutspel 14,15 och 16 årsklass. 12 årsklassen ingår också i touren men det spelas inget slutspel.

Slutspelet spelas först i poolspel med 4 spelare i varje pool och 8 st spelare har kvalificerar sig till slutspelet i  resp klass. Därefter spelas final mellan vinnare i varje pool och 3-4:e plats mellan 2:orna i poolerna.

I årets tour har följande tävlingar ingått

Skåne/Hallandsmästerskapen, Småland/Blekingemästerskapen, Lag -RM (inomhus), Hörle Automatic Cup i Värnamo,Majspelen, ATL Euro Finans Open i Lund, Strandbjörkspelen i Växjö, Åhus Outdoor Open, Skummeslövsspelen, Varbergs Sommarturnering, Kalmar Bravida Cup, Munkaspelen i Munka-Ljungby, Halmstad Sommarspel, Ekenässpelen i Vetlanda.

Vill du veta mer om hur poängen räknas se här 

Under början av nästa år publicera exakta datum för respektive deltävling i tourn 2018. De blir samma tävlingar som ingår, de som tillkommer är LM utomhus.

Se alla resultat från slutspelet här:

PS 16, 1:a Hampus Johansson, Varbergs TK,2:a Adam Ernberg Åhus TK ,  3:e Lucas Hultman, Värnamo TK, 4:e Albin Hermansson 

FS 16 1:a Evelina Titusson, Vetlanda TK, 2:a Julia Lif, Höllvikens TK,        3:e Agnes Jönsson,Växjö TS, 4:e Sofia Lundgren, Höllvikens TK

PS 15  1:aNils Andersson, Höllvikens TK, 2:a Nils Hammarsten,                  Kungsbacka TK, 3:e Elias Börjesson, Falkenbergs TK,                                4:e Arvid Djuräng ,Smålandstenars TK

FS 15  1:a Klara Nelander, Höllvikens TK, 2:a Isabella Mårtensson ,        3:e Patricija Zvirgzdauskaite, Båstad TS, 4:e Emma Jeppsson,Växjö TS

PS 14 1:a Viggo Gröndahl, Båstad TS, 2:a Simon Orensztajn Helsingborgs  TK,  3:e Albin Nyman, Åhus TK, 4:e Max Robertsson IS Göta

FS 14 1:a Emma Persson, Söndrums TK, 2:a Felicia Dervå, Kalmar TK,      3:e Alice Widell, Helsingborgs TK, 4:e Stella Billing, Helsingborgs TK

Stort Tack  för ett härligt slutspel

 

     
Skribent: MAGNUS HANSSON
Epost: Adressen Gömd

Följ oss på... 

  

   

  Tävlings information

                                                                                 

                                                                                         Utvärdering SO Tour 2021

 

Börja Tävla

Tävlingskalendern

Seriespel Tennis Syd 

► Seriespel 

Våra Samarbetspartners

  

  

Wilson

  

 

 

 


 

 

 

 

Postadress:
Svenska Tennisförbundet Syd
Båstad Sportcenter, Box 1111
269 22 Båstad

Kontakt:
Tel: 0706113925
E-post: This is a mailto link

Se all info