Hoppa till sidans innehåll

Landskapsmästerskap


SvTF Syd arrangerar Landskapsmästerskap inomhus och utomhus för Halland/Skåne och Småland/Blekinge. From 2021 fungerar dessa tävlingar som kvaltävlingar till RM Wilson Junior Masters 12, 14, 16 och 18 år som spelas i september i Båstad. 

Kvalificeringe utformas som en RM Race där 4 st i varje klass från respektive LM kommer att kvalificera sig. ( i varje klass går det 4 st spelare från Skåne/Halland och  4 st Småland/Blekinge. Slutspelet RM Wilson Junior Masters 12,14,16,18, i Båstad 2-5/9

Skåne-/Hallandsmästerskapen 12, 14, 16 och 18 år

Söndrums TK, Halmstad (inomhus), 4-7/3,11-14/3 , information och anmälan här. 

Fair Play TK, Malmö (utomhus), 12-15/8, 19-22/8

Affisch 

information och anmälan här.   

Småland-/Blekingemästerskapen 12, 14, 16 och 18 år

Växjö TS, Växjö (inomhus),(4-7/3), 11-14/3, information och anmälan här.

Kalmar TK, Kalmar (utomhus), 12-17/8

Affisch

information och anmälan här. 

 

2020

Landskapsmästerskapen inomhus den 12-15/3

Tävlingsklasserna var 12, 14 och 15-18 år i både singel och dubbel. Här följer klassernas slutsegrare med undantag för 12 årsklasserna;

Skåne/Halland i Söndrum

PS 14 Albert Widell, Helsingborgs TK

FS 14 Linea Bajraliu, Helsingborgs TK

PS 18 Edvin Jönsson, Kronprinsens TK

FS 18 Ella Virdarson, Helsingborgs TK

PD 14 Lukas Andersson, Helsingborgs TK/Liam Jönsson Hanna, Båstad TS

FD 14 Britta Buskqvist, HTK/Julia Malmberg, Åhus TK

PD 15-18 Nils Hammarsten Brywe/Edvin Strandberg, Kungsbacka TK

FD 15-18 Matea Dapcevska/Lovisa Valentinsson, Fair Play TK

Småland/Blekinge i Växjö

PS 14 Edin Hibic, Tabergsdalens TK

FS 14 Anastasia Pettersson, Vetlanda Racketklubb

PS 18 Adam Heinonen, Växjö TS

FS 18 Felicia Dervå, Kalmar TK

PD 14 Elmer Andersson, Tabergsdalens TK/Wille Sjödell, Bankeryds TK

FD 14 Anastasia Pettersson, Vetlanda RK/Rebecka Jerlandtz, Kalmar TK

PD 18 Linus Olausson, Jönköpings TK/Gustav Sjöberg, Vetlanda RK

FD 18 Isabel Petri Bere, Växjö TS/Anatilde Windborg, Växjö TS

Stort tack till Söndrums TK och Växjö TS för all hjälp med arrangemangen. 

Skåne/Halland i Malmö

PS 14 William Rejchtman Vinciguerra, Malmö TK

FS 14 Linea Bajraliu, Helsingborgs TK

PD 14 Liam Svensson, Åhus TK/Albert Widell, Helsingborgs TK

FD 14 Linea Bajraliu, Helsingborgs TK/Fredrika Runström, Höllvikens TK

PS 15-18 Teodor Hessle, Svedala TK

FS 15-18 Alice Klinteby, Kungsbacka TK

PD 15-18 Johan Hellberg/Liam Nilsson Bergqvist, Svedala TK

FD 15-18 –

Småland/Blekinge i Kalmar

PS 14 Wille Sjödell, Bankeryds TK

FS 14 Anastasia Pettersson, Vetlanda Racketklubb

PD 14 Stefan Bozic/Eric Nilsson, Tabegsdalens TK

FD 14 Alva Andersson/Ebba Grund, Tabergsdalens TK

PS 15-18 Linus Olausson, Jönköpings TK

FS 15-18 Isabel Petri Bere, Växjö TS

PD 15-18 Linus Olausson, Jönköpings TK/Gustav Sjöberg, Vetlanda Racketklubb

FD 15-18 Isabel Petri Bere/Anatilde Windborg, Växjö TS

Stort tack till Kalmar TK och Fair Play TK för all hjälp med arrangemangen.

 

Uppdaterad: 16 JUL 2018 11:07 Skribent: Magnus Hansson

Följ oss på... 

  

   

  Tävlings information

                                                                              

                                                    Utvärdering SO Tour 

 

Börja Tävla

Tävlingskalendern

Seriespel Tennis Syd 

► Seriespel 

Våra Samarbetspartners  

  

Wilson

  

 

 

 


 

 

 

 

Postadress:
Svenska Tennisförbundet Syd
Båstad Sportcenter, Box 1111
269 22 Båstad

Kontakt:
Tel: 0706113925
E-post: This is a mailto link

Se all info